logo
Přihlášení
Uživatel: Přihlásit automaticky při příští návštěvě:
Zapomněli jste svoje heslo?
Heslo:
  Registrace
Internetový obchod, e-shop, SEO-shop
Webhosting C4 - 20 GB, PHP, MySQL, administrační systém, 1.200 Kč na rok s doménou v ceně.
Bezproblémová instalace phpBB, Joomla, Drupal. Návody pro C4 - užitečné rady pro zákazníky.

Úvodní stránka
Úvod
Diskusní fórum
Fórum
Ke stažení
Ke stažení
Instalace
Instalace
Rady a Návody
Návody
Moduly
Moduly
Vzhled
Vzhled
FAQ
FAQ
Odkazy
Odkazy
RSS

Levné pneu pro Vaše auto.
Kvalitní kočárky Tako. Levné zájezdy, last-minute

Jak nainstalovat UTF-8

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra phpBB CZ -> Český a slovenský překlad
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
drake127
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 24 srpen 2005 22:23    Předmět: Jak nainstalovat UTF-8 Citovat

UTF-8 je zamýšleno jako náhrada národních znakových stránek a jeho instalace s sebou přináší mnoho výhod jako např. možnost použití několika zcela různých jazyků na jednom fóru (angličtina, čeština, francouština, ruština) a schopnost zobrazit jakýkoliv znak, třeba i čínský. Jediné omezení je ve schopnostech písma na počítači čtenáře zobrazit tyto znaky.

Jelikož se jedná o kódování relativně nové, stále existují jisté problémy, které je třeba překonat a jeho podpora ještě není naprosto ideální. Problémy relevantní k instalaci na phpBB jsou především následující:
  • Podpora UTF-8 byla přidána do MySQL ve verzi 4.1. Pokud máte starší verzi, nedoporučuji začátečníkům pokoušet se o použití UTF-8.
  • phpBB špatně kóduje (resp. nekóduje) předměty e-mailových zpráv zasílaných skrz fórum.
  • Abyste nezabili výhody UTF-8, musí být všechny na fóru nainstalované jazyky v kódování UTF-8 (tj. i angličtina, čeština, ruština ap.). Zde můžete narazit ve chvíli, kdy není k dispozici UTF-8 verze vašeho nestandardního jazyka.
  • Pokud již máte existující fórum, které používá jiné kódování, než výchozí nastavené v databázi, musíte databázi vyexportovat a pomocí phpMyAdmina znovu naimportovat. Dejte si hlavně pozor na dodržení správného kódování a vždy zkontrolujte, zdali jsou nestandardní znaky uloženy v databázi správně. Důvod tohoto problému je ten, že phpBB používá nekorektní přístup k databázi.

Následuje popis instalace jakým byste měli docílit správné a bezproblémové použití UTF-8:

Otevřete soubor ./db/mysql4.php. V něm najdětě
kód:
            $dbselect = mysql_select_db($this->dbname);

if( !$dbselect)
            {
               mysql_close($this->db_connect_id);
               $this->db_connect_id = $dbselect;
a nahraďte ho následujícím.
kód:
            $dbnames = substr(mysql_get_server_info($this->db_connect_id), 0, 3) > '4.0' ? mysql_query('SET CHARACTER SET utf8', $this->db_connect_id) : true;
            $dbselect = mysql_select_db($this->dbname, $this->db_connect_id);

if( !$dbselect || !$dbnames )
            {
               mysql_close($this->db_connect_id);
               $this->db_connect_id = false;
Uložte změny a zavřete soubor.

Otevřete soubor ./includes/emailer.php. V něm najdětě (celkem 3×)
kód:
, $this->subject
a nahraďte následujícím
kód:
, "=?UTF-8?B?" . base64_encode($this->subject) . "?="

Nyní již jen stačí stáhnout a nainstalovat příslušné jazykové verze. Čeština a angličtina je dostupná na těchto stránkách v příslušné sekci. Dejte pozor, ať si opravdu stáhnete UTF-8 verzi.

Tento návod byl sestaven za pomoci lidí, kteří na tento problém narazili a pomohli mi ho také vyřešit. Jmenovitě RNA a cosh-boy.

Naposledy upravil drake127 dne 26 leden 2006 16:22, celkově upraveno 3 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
AVAST
Častý přispěvatel
Častý přispěvatel

PříspěvekZaslal: 06 květen 2007 17:27    Předmět: Citovat

Otevřete soubor ./includes/emailer.php. V něm najdětě (celkem 3×)kód:
, $this->subject
a nahraďte následujícím kód:
, "=?UTF-8?B?" . base64_encode($this->subject) . "?="

jenže v nové verzy to nikde neni
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tooom
Člen týmu
Člen týmu

PříspěvekZaslal: 06 květen 2007 18:00    Předmět: Re: Jak nainstalovat UTF-8 Citovat

ne vubec Laughing hlavne ze jsem to v tom souboru nasel presne 3krat ", $this->subject" Rolling Eyes nevim jestli vis, ale v notepadu se da taky hledat automaticky Smile snad to nehledas "manualne"? Very Happy
WhiteWolfSix
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 07 květen 2007 06:05    Předmět: Re: Jak nainstalovat UTF-8 Citovat

Tooom: S PHP súbormi radšej nepracuj v notepadu, ale siahni po freewarovom pspad.

WhiteWolfSix (WW6)
Tooom
Člen týmu
Člen týmu

PříspěvekZaslal: 08 květen 2007 07:16    Předmět: Re: Jak nainstalovat UTF-8 Citovat

použivam jedit...
Blankac
Účastník
Účastník

PříspěvekZaslal: 10 květen 2007 13:22    Předmět: nu Citovat

no jako podle me je notepad lepsi v pspadu kdyz sem delal tak si menil pismno podle sebe a pak sem mel pismo uplne jine nez sem chtel a kdyz to delam v notepadu tak vse si delam sam a nemusim menit pisma po tom co mi ho program zmeni sam a znam plno lidi kteri radeji notepad nez pspad ja sem vyzkousel oba a lepsi je notepad
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
WhiteWolfSix
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 10 květen 2007 15:19    Předmět: Re: Jak nainstalovat UTF-8 Citovat

S notepadom sa môžeš dostať do oveľa závažnejších problémov, pretože nie je schopný identifikovať a správne nastaviť prítomnosť či neprítomnosť BOM (Byte Order Mark), pretože notepad nie je schopný pracovať s tzv. neviditeľnými znakmi. Čo sa týka zmeny písma v pspade, je to jeho nastavením, či mu povolíš automaticky identifikovať použité kódovanie v otváranom súbore alebo nie. Ak si pspad správne nastavíš, nemal by Ti robiť vôbec problémy. Notepad bohužiaľ nemáš ako nastaviť.

WhiteWolfSix (WW6)
Blankac
Účastník
Účastník

PříspěvekZaslal: 11 květen 2007 12:33    Předmět: Citovat

no dobře když myslis ale znam plno lidi kteri davaj prednost notepadu. sice ti to neznaci syntaxi a tak ale v notepadu nemusis nic nastavovat a nic ti nemeni Laughing
WhiteWolfSix
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 11 květen 2007 13:37    Předmět: Re: Jak nainstalovat UTF-8 Citovat

Ako myslíš...

WhiteWolfSix (WW6)
Smix
Nováček
Nováček

PříspěvekZaslal: 12 květen 2007 22:28    Předmět: Citovat

Blankac napsal:
no dobře když myslis ale znam plno lidi kteri davaj prednost notepadu. sice ti to neznaci syntaxi a tak ale v notepadu nemusis nic nastavovat a nic ti nemeni Laughing

Ale v tom případě musíš používat kódování Windows 1250 Exclamation ... Jde to ale dře to ... UTF je už prostě nutnost ...

Blankac
Účastník
Účastník

PříspěvekZaslal: 13 květen 2007 11:17    Předmět: Re: Jak nainstalovat UTF-8 Citovat

no kodování nevim jake používam mě to je jedno hlavně ze mi to jde Laughing no ale asi to co pises a UTF to ani nevim co to je
Psojed
Nováček
Nováček

PříspěvekZaslal: 12 srpen 2007 12:47    Předmět: Citovat

Zdravim, rozdělal jsem si 2 různá fóra, jedno s importovanou databází z předchozího fóra (Windows-1250) s kódováním Windows-1250 a druhé kompletně novou instalaci s kódováním UTF-8.
3x jsem si přečetl tento topic, stejně tak ten pod ním plný teorie, plus ještě rady v http://www.phpbbcz.com/diakritika-utf-8-t5456.html a http://www.phpbbcz.com/pomoc-s-kodovanim-utf-8-t5210.html postupoval jsem podle instrukcí. U nového fóra na UTF-8 to samozřejmě vše krásně fungovalo, ale když jsem zkusil importovat upravenou databázi starého fóra, nezobrazily se mi znaky ěčř, ostatní ano.
Zkusil jsem tedy znovu zkontrolovat všechny soubory, našel jsem chybu v souboru lang_main.php kde bylo $lang['ENCODING'] = 'iso-8859-1'; což jsem přepsal na UTF-8 ale poté se mi fórum rozhodilo kompletně...

Na druhém fóru s Windows-1250 přespsání údajů ve všech souborech nepomohlo. Poraďte prosím, už nevím co dělat Sad

ps: obě fóra mám na freehostingu hostuju.cz, v phpmyadmin při přihlášení použit czech UTF-8, verze mysql je 5.0.38-Debian_1-log, znaková sada UTF-8 Unicode (utf8), porovnávání pro připojení k mysql jsem použil u UTF-8 fóra utf8_czech_ci a u Windows-1250 fóra latin2_czech_cs.
Webhosting C4 - 20 GB, PHP, MySQL, administrační systém, 1.200 Kč na rok s doménou v ceně.
Bezproblémová instalace phpBB, Joomla, Drupal. Návody pro C4 - užitečné rady pro zákazníky.
WhiteWolfSix
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 12 srpen 2007 13:11    Předmět: Citovat

Psojed napsal:
ps: obě fóra mám na freehostingu hostuju.cz, v phpmyadmin při přihlášení použit czech UTF-8, verze mysql je 5.0.38-Debian_1-log, znaková sada UTF-8 Unicode (utf8), porovnávání pro připojení k mysql jsem použil u UTF-8 fóra utf8_czech_ci a u Windows-1250 fóra latin2_czech_cs.

Na fóre Win1250 je samozrejme problém v porovnávaní fóra nastavené latin2_czech_cs. Ďalšia vec je nutné skontrolovať porovnávanie aj vnútra tabuliek, nielen tabuliek samotných.

WhiteWolfSix (WW6)
Psojed
Nováček
Nováček

PříspěvekZaslal: 12 srpen 2007 18:20    Předmět: Citovat

Tak jsem si vzal do péče to UTF fórum, vyexportoval jsem databázi a v pspadu přepsal všechny hodnoty ručně zpátky na cp1250 a cp1250_czech_cs, opravil emailer.php, opravil mysql4.php, common.php a lang_main.php v angličtině i češtině, znaky se opravily až na ěčř.
Zkusil jsem to zopakovat úplně stejně s UTF-8, znovu jsem všechno ručně přepsal v databázi a opravil stejné soubory na správné údaje, nahrál jsem jazyky pro UTF-8 a uploadoval databázi. Zase ěčř Confused
Nějaké nápady?
WhiteWolfSix
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 13 srpen 2007 05:11    Předmět: Re: Jak nainstalovat UTF-8 Citovat

Keď si menil súbor sql na cp1250, aj si ho uložil vo formáte win1250? Nestačí totiž len prepis na iné kódovanie. Samotný sql treba uložiť v inom kódovaní.

WhiteWolfSix (WW6)
Psojed
Nováček
Nováček

PříspěvekZaslal: 17 srpen 2007 12:53    Předmět: Citovat

Nandám sem screeny protože už fakt nevim co jsem udělal blbě...
PSPad+sql soubor:
http://img26.picoodle.com/img/img26/9/8/17/f_utf81m_8c2cf38.jpg
PHPMyAdmin:
http://img27.picoodle.com/img/img27/9/8/17/f_utf83m_1b8ccab.jpg
Kódování databáze a jednotlivých tabulek..
http://img38.picoodle.com/img/img38/9/8/17/f_utf84m_a0524e5.jpg
emailer.php:
http://img29.picoodle.com/img/img29/9/8/17/f_utf86m_64cd8cd.jpg
http://img27.picoodle.com/img/img27/9/8/17/f_utf87m_97f64bd.jpg
http://img01.picoodle.com/img/img01/9/8/17/f_utf88m_0da387e.jpg
common.php:
http://img31.picoodle.com/img/img31/9/8/17/f_utf810m_01d5f05.jpg
lang_main.php:
http://img30.picoodle.com/img/img30/9/8/17/f_utf811m_bcfc212.jpg
mysql4.php:
http://img01.picoodle.com/img/img01/9/8/17/f_utf89m_b6dcf28.jpg
santoro
Nováček
Nováček

PříspěvekZaslal: 15 leden 2008 02:27    Předmět: Citovat

Rád bych měl i anglický jazyk v UTF-8. Netušíte, kde se dá stáhnout? Používám phpBB 2.0. Díky za odpověď.
santoro
Nováček
Nováček

PříspěvekZaslal: 15 leden 2008 02:36    Předmět: Citovat

A ještě jeden dotaz - tím, že jsem si převedl kódování do UTF-8 se mi zprznila diakritika v odkazech dodatečně přidaných do overall_header.tpl - jak tento soubor převedu do UTF-8?
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra phpBB CZ -> Český a slovenský překlad Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: